Test coolerów CPU – część 1. od wiatru po ciecz!
Według Arystotelesa w przyrodzie istnieją 4 żywioły – woda, powietrze, ogień i ziemia. W tym teście wystąpią dwa pierwsze żywioły. Tak, postanowiliśmy przetestować kilka najwydajniejszych chłodzeń procesora – od małych towerów do gotowych chłodzeń wodnych. Zapraszamy.
be quiet! Dark Rock Pro 3
Be quiet! to również klasyczna marka, której produkty pozytywnie wyróżniają się jakością. Niestety jest to okupowane ceną, ale przecież Ferrari nie kupuje się dla opłacalności. Główna siedziba formy be quiet! znajduje się u naszych zachodnich sąsiadów – w Niemczech.
Specyfikacja
- Waga (bez wentylatora): 1197g
- Wymiary (bez wentylatora): 150 x 137 x 163
- Dołączony wentylator: be quiet! Silent Wings 2 135mm/120mm
- Miejsca na montaż wentylatorów: 3
- Dodatkowe wyposażenie: pasta termoprzewodząca, zapinki do trzeciego wentylatora, kluczyk
- Cena: 320zł
Opakowanie
Wygląd coolera
Swego rodzaju wizytówką serii Dark Rock Pro jest charakterystyczna płytka na górze coolera. Wygląda ona bardzo ładnie i dodaje uroku konstrukcji. Cały schładzacz (łącznie z podstawą) został oniklowany i pomalowany(?) na lekko czarny kolor. Gdybyśmy mieli oceniać wyłącznie wygląd to najnowszy produkt be quiet! dostałby piątkę z plusem. Jeśli chodzi o jakość wykonania to nie mamy zastrzeżeń. Żebra wyglądają solidnie i nie powinny się wyginać. Jedynym mankamentem konstrukcji radiatora jest fakt, że przy demontażu wentylatora łatwo pokaleczyć palce.
Za odbieranie ciepła odpowiadają dwa wentylatory be quiet! Silent Wings.
Radiator składa się z dwóch wież.
Montaż
Konstrukcja radiatora ma kilka mankamentów. Montując Dark Rocka bardzo trudno obejść się bez tego pana z poniższego zdjęcia. Dolny napis – „Mission: Impossible” opisuje próbę montażu Dark Rock’a w obudowie bez wyjmowania płyty głównej. Nawet wyjęcie płyty w niektórych przypadkach może niewiele dać, gdyż przeszkodzić mogą jeszcze radiatory sekcji zasilania. Mieliśmy ogromne szczęście, że nasz sampel płyty głównej nie miał drugiego radiatora – na sekcji zasilania iGPU.
Pierwszym krokiem jest przymocowanie backplate takimi małymi zatrzaskami – bardzo małymi, łatwo je zgubić.
Teraz przykładamy cooler i przykręcamy nakrętki dołączonym do zestawu kluczem. W ostatnim etapie montażu warto zaopatrzyć się w kombinerki do umieszczenia nakrętek na gwintach
Potężny cooler w obudowie
…który w naszej konstrukcji zasłania trzy sloty RAM, choć mamy jednak miejsce na niewielkie radiatory.
Spis treści: Test coolerów CPU – część 1. od wiatru po ciecz!
czym był obciążany procesor? przecież to niemożliwe jak na tym samym chłodzeniu(raijintek nemesis) na 3.5GHz – i5 4690k po stress tescie mam 60stopni.
W tekście jest napisane, do obciążenia był wykorzystywany program Intel Burn Test V2. W Twoim przypadku powodem takiej temperatury jest procesor (mała powierzchnia, dość dużo ciepła oraz pasta termoprzewodząca pod IHS-em).