Test coolerów CPU – część 1. od wiatru po ciecz!
Według Arystotelesa w przyrodzie istnieją 4 żywioły – woda, powietrze, ogień i ziemia. W tym teście wystąpią dwa pierwsze żywioły. Tak, postanowiliśmy przetestować kilka najwydajniejszych chłodzeń procesora – od małych towerów do gotowych chłodzeń wodnych. Zapraszamy.
SilverStone Tundra TD03
Z tajwańską firmą SilverStone mieliśmy już na naszym portalu niejednokrotnie do czynienia. Jednak jest to nasz pierwszy kontakt z chłodzeniem wodnym tego producenta. Jak wypadnie w testach? Przekonamy się o tym na odpowiedniej stronie. Teraz, jest czas na przyjrzenie się budowie chłodzenia.
Specyfikacja
- Waga (bez wentylatora): 1063g
- Wymiary (bez wentylatora): 159mm (L) x 124mm (W) x 45mm (H)
- Dołączony wentylator: 2X SilverStone FQ121
- Miejsca na montaż wentylatorów: 2
- Dodatkowe wyposażenie: pasta termoprzewodząca SilverStone
- Cena: 430zł
Opakowanie
Wygląd coolera
Chłodnica to tak zwana „sto dwudziestka”, ma ona kolor biało-czarny, przez co wygląda świetnie i może pasować do obudowy Fractal Design ARC XL.
Chłodnica nie jest wysoka, jest to raczej typowy rozmiar „120-tek”.
Żebra są ułożone bardzo ciasno, co według SilverStone ma zadanie poprawić oddawanie ciepła.
Od chłodnicy wychodzą dwa przymocowane na stałe węże, niestety bardziej przypominają rury aniżeli węże, są zwyczajnie sztywne, niezbyt giętkie. Przy montażu należy uważać, aby przypadkiem nie uszkodzić tego elementu.
Blok-pompka została wykonana z metalu. Co ciekawe logo SilverStone (płatek śniegu) podczas pracy świeci się na niebiesko. Na szczęście możemy regulować położenie węży.
Podstawa została wykonana z miedzi, nam niestety podczas zdjęć zaparowała 😉
Montaż i wygląd coolera w obudowie
Montaż jest bajecznie prosty, polega na dokręceniu bloku-pompki do płyty głównej.
Tutaj mamy zaletę kompaktowego WC, na powyższych obrazkach doskonale widać ile miejsca potrzebują takie „gotowce”.
Spis treści: Test coolerów CPU – część 1. od wiatru po ciecz!
czym był obciążany procesor? przecież to niemożliwe jak na tym samym chłodzeniu(raijintek nemesis) na 3.5GHz – i5 4690k po stress tescie mam 60stopni.
W tekście jest napisane, do obciążenia był wykorzystywany program Intel Burn Test V2. W Twoim przypadku powodem takiej temperatury jest procesor (mała powierzchnia, dość dużo ciepła oraz pasta termoprzewodząca pod IHS-em).