Test Zalman CNPS20LQ – Recenzja kompaktowego chłodzenia cieczą
Zalety
+ Bardzo dobra jakość wykonania
+ Cichy fabryczny wentylator (do 1600RPM)
+ Możliwość montażu dodatkowego wentylatora
+ Szeroka kompatybilność z podstawkami AMD (AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2) oraz Intela (LGA 775, 1155, 1156, 1366, 2011)
+ Wygodny montaż
Wady
- Wysoka cena
Produkt firmy Zalman jest drugim chłodzeniem wodnym w naszym zestawieniu schładzaczy. Jak wypadnie na tle pozostałych opisanych przez nas coolerów CPU? Tego dowiecie się z naszej najnowszej publikacji.
Opinia:
Największą zaletą kompaktowego chłodzenia Zalman jest jego bardzo duża wydajność. Bez trudu w najbardziej wymagającym teście pokonuje podobny produkt od Firmy Antec oraz najwydajniejsze chłodzenie powietrzne w naszym zestawieniu.
Możliwość montażu w (prawie) każdej obudowie i kompatybilność z ogromną liczbą podstawek oraz procesorów to kolejny plus przedstawianego produktu. Dzięki blokowi, który ma wysokość zaledwie 28mm mamy wielkie pole do popisu. Jedyne co potrzebujemy, aby zamontować chłodzenie od firmy Zalman to to, aby nasza obudowa posiadała możliwość montażu 120mm wentylatora z tyłu (ewentualnie z góry). Jeśli obudowa ma taką możliwość możemy zamontować chłodzenie bez przeszkód.
Sam montaż jest prosty i szybki, a dzięki dołączonej instrukcji z ilustracjami nawet niedoświadczony użytkownik nie powinien mieć problemów z jego montażem. Samo kompaktowe chłodzenie Zalmana zostało wyprodukowane przez tą samą firmę co wcześniej recenzowany model Antec, więc montaż jak i wygląd samego bloku/pompki są bardzo do siebie podobne.
Zalman udziela na swój produkt dwa lata gwarancji, co jest jak najbardziej akceptowalną wartością. Chodź liczyliśmy na co najmniej trzy lata, tyle co od Firmy Antec.
Wydajność chłodzenia wodnego Zalman jest znakomita, lecz głośność dołączonego wentylatora przy maksymalnej prędkości obrotowej 2000RPM pozostawia sporo do życzenia. Na pewno fanatycy ciszy nie będą usatysfakcjonowani gdy wentylator wbije się na najwyższe obroty, ponieważ przy takiej prędkości jest naszym zdaniem zdecydowanie za głośny. Na szczęście dzięki 4pinowej wtyczce możemy nad nim w pełni zapanować, ograniczając jego prędkość obrotową do ok. 1600RPM, co wpłynie na znacznie cichszą pracę wentylatora.
Ostatnim minusem jest cena zestawu, która wynosi około 350 zł. Wydajność recenzowanego produktu jest wyższa o parę stopni, ale czy jest warta wydania dodatkowych pieniędzy? Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy indywidualnie, ponieważ posiadamy portfele z różną zawartością gotówki . Oczywiście większość użytkowników chce schłodzić swój procesor jak najmniejszym kosztem, dlatego częściej wybieramy tańsze -nieco gorsze rozwiązania.
Chłodzeniu Zalman CNPS20LQ przyznaje ocenę 4+/5. Mogę polecić je entuzjastom oraz osobom z zasobnym portfelem, które chcą mieć wydajne chłodzenie oraz niskie temperatury i jednocześnie wydanie 350 zł na taki „gadżet” ich nie odstraszy na tyle, aby zainwestować w takie chłodzenie. Dodatkowo od Redakcji Tweaks.pl – Zalman CNPS20LQ otrzymuje rekomendację w kategorii „Wydajność”!
Podziękowania dla SAROTA PR za wypożyczenie Zalman CNPS20LQ do testów.
Spis treści: Test Zalman CNPS20LQ – Recenzja kompaktowego chłodzenia cieczą