Recenzja Zalman ZM600-LX
Zalety
+stabilne napięcia
+sprawność
+niezłe okablowanie
Wady
- stosunkowo głośny przy pełnym obciążeniu(550W i więcej)
Postanowiliśmy zrobić recenzję któregoś z tańszych zasilaczy, chętnie wybieranych przez osoby które kupują komputer w przedziale cenowym 1500-3500zł i nie mają większych wymagań co do jednostki. Zapraszamy do recenzji.
Metodyka testów i urządzenia pomiarowe
Do pomiarów napięć wykorzystaliśmy multimetr cyfrowy Voltcraft VC250 ustawionym na zakres 20V.
Pobór energii mierzyliśmy miernikiem Voltcraft Energy Logger 4000.
Pomiary przepływu powietrza wykonywaliśmy anemometrem CHY 360. Wynik jest najwyższym uzyskanym podczas testu, który trwał 16s. Odległość sondy od łopatek wentylatora wynosiła 1mm (symulacja pracy w obudowie zasilacza).
Do mierzenia poziomu głośności posłużył nam sonometr UNI-T UT-352. Charakterystykę pomiaru sonometru ustawiliśmy na „A” (sonometr będzie wyświetlał tylko te dźwięki, które jest w stanie usłyszeć nasze ucho, czyli z przedziału 20Hz – 20 kHz*). Czas próbkowania postanowiliśmy zostawić na wartości FAST, przez co sonometr będzie odświeżał pomiar co 125ms. Odległość sondy sonometru od zasilacza wynosiła 50cm.
Mamy trochę niezłego sprzętu pomiarowego, więc postanowiliśmy w pełni wykorzystać jego potencjał. Do tej pory do testów zasilaczy służyła nam platforma testowa składająca się ze zwykłego komputera dla gracza. Postanowiliśmy iść o krok dalej i od teraz każdy recenzowany przez nas zasilacz obciążał będzie własnoręcznie wykonany układ scalony.
Spis treści: Recenzja Zalman ZM600-LX