Systemy sprzedaży POS – pełne wsparcie dla handlu
Oprogramowanie sprzedażowe jest w stanie znacząco usprawnić nie tylko samą sprzedaż, ale również obsługę klienta. Czym dokładnie są systemy POS?
POS to skrót pochodzący od Point of Sale – termin ten ma bardzo szerokie zastosowanie w branży sprzedażowej i odnosi się do rozwiązań wspierających sprzedaż. Termin POS stosowany jest między innymi w odniesieniu do materiałów reklamowych oraz do terminali, w których dokonujemy zapłaty kartą. Także POS to specjalne systemy sprzedaży, które mają za zadanie ułatwiać prowadzenie transakcji oraz obsługę klientów.
W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat w branży handlowej zaszły duże zmiany. Miały one związek przede wszystkim z powaleniem się komputerów, a następnie internetu. To właśnie na tych technologiach bazuje każdy systemy sprzedaży, dzięki któremu placówki handlowe w wielu branżach mogą zarządzać nią jeszcze efektywniej, bezpieczniej i wygodniej.
Czym charakteryzują się systemy POS?
Oprogramowanie POS jest dedykowane dla sklepów – także tych działających jako sieci. To proste, ale jednocześnie funkcjonalne systemy sprzedaży, które wspierają sprzedaż detaliczną w placówkach handlowych. Są one używane zarówno przez mniejsze, jak i większe sklepy, a także innego rodzaju punkty prowadzące sprzedaż.
Przedsiębiorcy mają obecnie do dyspozycji różne systemy sprzedażowe POS – zarówno darmowe, jak i płatne, działające na komputerach po instalacji oraz przeznaczone do obsługi w chmurze, czyli wymagające internetu. Przede wszystkim system sprzedaży powinien odpowiadać indywidualnym oczekiwaniom firmy i właśnie dlatego przed podjęciem decyzji o wdrożeniu jednego z dostępnych rozwiązań warto poznać je bliżej.
Podstawowe możliwości systemów POS:
- przygotowywanie i prowadzenie kartotek towarowych
- ustalanie cen sprzedaży towarów oraz cen promocyjnych
- zarządzanie zakupami w sklepie, a także w sieci sklepów
- przygotowywanie raportów
- analiza sprzedaży bieżącej
W zależności od rodzaju systemu sprzedaży POS można korzystać też z innych funkcjonalności, na przykład związanych z obsługą magazynu, zamówień, finansami. Warto też wskazać, że system sprzedaży tego rodzaju może być zintegrowany z szeregiem urządzeń używanych w sklepach, na przykład z drukarkami fiskalnymi, sprawdzarkami cen, wagami, wyświetlaczami cen.
Warto przy tym wskazać, że system sprzedaży może być dopasowany indywidualnie w zależności od branży, przykładowo inne systemy wybiera się dla placówek gastronomicznych, inne dla sklepów.
Zatem dobór właściwego systemu sprzedażowego jest kluczowy dla działania wielu firm – jakie dokładnie korzyści można uzyskać dzięki jego wdrożeniu?
Jakie korzyści można uzyskać dzięki wdrożeniu systemu POS?
- generowanie informacji o najlepiej i najgorzej sprzedających się produktach
- śledzenie drogi towaru od momentu przyjęcia go do magazynu do sprzedaży
- bieżąca kontrola dotycząca rozliczeń z kontrahentami
- automatyczne przydziały towaru
- łatwe wprowadzanie zmian w zakresie przecen oraz promocji
- generowanie różnego rodzaju raportów pod kątem określonych cech produktów i sprzedaży
- monitorowanie zysków dla konkretnego okresu – analiza, porównywanie oraz kontrola przychodów i rozchodów placówki handlowej
- kontrola stanu kasy o każdej porze dnia
- sprawne i szybkie przygotowywanie etykiet towarowych
- wsparcie w trakcie inwentaryzacji sklepów
- oszczędność w trakcie wprowadzania dokumentów dostaw
Podsumowując, systemy sprzedaży POS to znaczące wsparcie dla każdego przedsiębiorcy, któremu zależy na prowadzeniu handlu w sposób jeszcze łatwiejszy, wygodniejszy oraz efektywniejszy. Dopasowany indywidualnie system sprzedażowy sprawi, że codzienne transakcje będą jeszcze efektywniejsze, co będzie miało również przełożenie na jakość obsługi klienta.
Spis treści: Systemy sprzedaży POS – pełne wsparcie dla handlu
W mojej restauracji zastosowałem rozwiązania zaoferowane przez firmę Intentsales. Terminale pos sprawdzają się idealnie. Panuje ogólny ład i porządek. Współpraca z nimi super się układa. Fachowość i profesjonalizm.