Szyfrowanie kluczem systemu Windows XP (syskey)
Windows XP posiada bardzo ciekawą opcje, jaką jest narzędzie do zabezpieczania bazy danych kont systemu – Syskey. Z jego pomocą będziemy mogli ograniczyć dostęp do komputera osobom nieupoważnionym. Syskey umożliwia zapisanie klucza uruchamiania na dyskietce lub aktywowania zabezpieczenia w formie dodatkowego hasła podczas uruchamiania komputera. Narzędziem tym powinni zainteresować się posiadacze laptopów, bo w przypadku jego kradzieży, złodziej nie będzie mógł uruchomić systemu operacyjnego. Przejdźmy teraz do sedna sprawy i zacznijmy od uruchomienia narzędzia SysKey.
- Otwieramy menu Start –> Uruchom i wpisujemy polecenie syskey. Uruchomi nam się program: Zabezpieczanie bazy kont systemu Windows, wybieramy opcje Szyfrowanie włączone i klikamy przycisk Aktualizuj(zobacz rysunek 1).
- W kolejnym oknie Klucz uruchomienia, wybieramy opcje zabezpieczenia:
- jeśli chcemy zabezpieczyć komputer dodatkowym hasłem to wybieramy opcje Uruchamianie z hasłem, a następnie wypełniamy pola wpisując nasze hasło (dla lepszego bezpieczeństwa co najmniej 8 znakowe)(zobacz rysunek 2) i klikamy OK(zobacz rysunek 3).
Od teraz podczas uruchamiania systemu, jeszcze przed wyświetleniem ekranu logowania, wyskoczy okienko w którym będziemy musieli wpisać nasze hasło (bez hasła nie uruchomimy systemu!).
- jeśli chcemy zabezpieczyć komputer za pomocą dyskietki to wybieramy opcje Hasło generowane systemowo, a następnie Przechowuj klucz uruchamiania na dyskietce (zobacz rysunek 4). Klikamy OKi zgodnie z komunikatem (zobacz rysunek 5) wkładamy do stacji dyskietek sformatowaną dyskietkę i klikamy OK (zobacz rysunek 6).
Następnie wyjmujemy naszą dyskietkę z zapisanym kluczem ze stacji dyskietek i restartujemy system. Od teraz, podczas uruchamiania systemy, jeszcze przed wyświetleniem ekranu logowania, komputer będzie wymagał włożenia dyskietki z zapisanym kluczem do stacji dyskietek (bez dyskietki nie uruchomimy systemu!).
Jeśli chcemy zrezygnować z powyższych zabezpieczeń to musimy zmienić opcje w okienku Klucz uruchomienia. Wybieramy opcje Hasło generowane systemowo, a następnie Przechowuj klucz uruchamiania lokalnie i klikamy OK.
Pamiętaj!
Gdy zapomnisz hasła lub zgubisz dyskietkę nie będziesz mógł uruchomić komputera. Najlepiej zrobić sobie kopie zapasową dyskietki z zapisanym kluczem i schować ją w bezpiecznym miejscu. Można również zrobić kopie rejestru sprzed włączeniem aplikacji SysKey i przywrócić ją w razie zapomnienia hasła lub dyskietki (musimy być wtedy zalogowani).Więcej informacji znajdziesz na stronie:Microsoft
- jeśli chcemy zabezpieczyć komputer dodatkowym hasłem to wybieramy opcje Uruchamianie z hasłem, a następnie wypełniamy pola wpisując nasze hasło (dla lepszego bezpieczeństwa co najmniej 8 znakowe)(zobacz rysunek 2) i klikamy OK(zobacz rysunek 3).
Słowa kluczowe: syskey, hasło uruchomienia systemu windows xp
a czy da sie zmienic haslo bez podania poprzedniego chce zalozyc te haslo synowi
jak ominac i usunac haslo za pomoca hirens boot cd jest to bardzo przydatny program ale niestety jak nie jest sie dobrym uzytkownikiem to mozna rozwalic sobie kompa
da się na pendrive ale musisz zmienić nazwę napedu pendrive na A
Z poziomu administratora systemu można zmienić hasło użytkownikowi bez podawania aktualnego. Hasła na system nie da się tak usunąć, ale logiczne jest chyba, że jak już się zalogujesz to możesz jo po prostu wyłączyć.
Hasło będzie nadal aktywne ponieważ jest zapisane w rejestrze, a nie w CMOS
to jaki wpis trzeba zmienic bo szukalem ale nie moge klucza znalezc w rejestrze.
… a i tak wystarczy jedna płytka z odpowiednim oprogramowanie i po tych "pro" zabezpieczaniach od M$ ani śladu 😉
wprowadzilem haslo i nie pamietam jakie,co teraz zrobic, pomocy
a gdy juz jestem zalogowany jako administrator to jak zmienic badz usunac bez podania po przedniego
jak zabezpieczyć kompa by nie można było włączyć go w systemie awaryjnym moje dzieciaki własnie w ten sposub omijają hasło które im zmieniłam