Telefon dla seniora – czym kierować się przy wyborze?
Osoby starsze bardzo często mają problem z obsługą nowoczesnych smartfonów. Znalezienie odpowiedniego modelu telefonu dla seniora może sprawić, że dużo codziennych czynności będzie dla niego o wiele prostsze. Jakie funkcje i zastosowane w telefonie rozwiązania, będą szczególnie przydatne dla osób starszych? Poniżej zestawienie najważniejszych udogodnień.
- Prosta i intuicyjna obsługa
Żeby senior mógł bez problemu korzystać z telefonu, potrzebuje urządzenia o prostym interfejsie. Obsługa nowoczesnych smartfonów może przysporzyć starszym osobom wielu problemów. Warto wybierać modele intuicyjne, w których na ekranie głównym znajdą się tylko najpotrzebniejsze elementy, bez dużej liczby skrótów i zbędnych wizualizacji.
2. Duże przyciski
W tradycyjnych telefonach z klawiaturą dotykową bardzo często przyciski są zmniejszone do minimalnego rozmiaru. Wszystko po to, by wyświetlacz był nieco większy, przy nadal niezbyt dużych wymiarach całego urządzenia. W przypadku telefonu dla seniora duże i czytelne przyciski to konieczność. Przykładem idealnego telefonu dla seniorów jest model myPhone Halo Q 4family, który oprócz wygodnej klawiatury, posiada także przycisk SOS, dzięki któremu można nawiązać szybkie połączenie lub wysłać domyślną wiadomość sms do wcześniej zaprogramowanego numeru telefonu.
3.Czytelny wyświetlacz
Duży wyświetlacz to bardzo ważny element telefonu dla seniora. Wyświetlane na nim elementy muszą być dobrze widoczne dla starszej osoby. Najlepiej wybrać model w którym można ustawić wielkość ikon
i czcionki, a tym samym dostosować je do własnych potrzeb.
4. Wytrzymała bateria
Codzienne ładowanie telefonu może być kłopotliwe, szczególnie dla starszych osób. Z myślą o nich dobrze wybierać modele, w których bateria będzie w stanie wytrzymać co najmniej dwa dni. Telefony dla seniorów mają często zdecydowanie mniej aplikacji i funkcji, dzięki czemu można znaleźć urządzenia, które na jednym ładowaniu wytrzymają nawet 4-5 dni.
5. Solidne wykonanie
Każdy telefon powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów, jednak jest to szczególnie ważne
w przypadku telefonu dla seniora. Chwila nieuwagi i telefon może zaliczyć upadek ze stołu. Warto wybrać model, który przy pierwszy upadku nie roztrzaska się na drobne kawałki.
Dobrze dobrany telefon dla seniora to szansa na stały kontakt z bliskimi, czy możliwość szybkiego wezwania pomocy, gdy zajdzie taka konieczność. Może zdarzyć się również tak, że starszy człowiek, oswojony z nowymi technologiami, zacznie korzystać z nieco bardziej zaawansowanych możliwości, jakie daje telefon, czyli np. bankowość mobilna czy portale społecznościowe.
Spis treści: Telefon dla seniora – czym kierować się przy wyborze?