Usprawnianie pracy komputera
Każdy z nas boryka się czasem z niezwykle irytującym problemem – komputer zaczyna bardzo mocno spowalniać. Oto kilka sposobów, jak temu zaradzić!
Komputer to podstawowe narzędzie pracy większości z nas. Jeśli nie pracujemy bezpośrednio przy pececie czy laptopie, to z pewnością jest przez nas używany do rozrywki – czym byłby dzień bez obejrzenia kolejnego filmiku z kotem, przejrzenia najnowszych memów – i przy okazji nadrobienia wiedzy o tym, co dzieje się na świecie.
Jak każde urządzenie, szczególnie tak mocno eksploatowane, nasz komputer niejednokrotnie dostaje zadyszki. Co może być bardziej denerwującego, niż długo ładujący się program, przeciągające się oczekiwanie na dostęp do plików czy zwykłe “zamulenie” sprzętu?
Nic jednak nie powstaje samoistnie. Oczywiście, jak każdy sprzęt, który jest regularnie w użyciu, komputer doznaje uszczerbku na swojej pierwotnej świetności, jednak w zasadniczej większości przypadków zauważalne spowolnienie pracy komputera jest spowodowane w dużej mierze przez samego użytkownika.
Warto zorganizować sobie czas i spędzić chwilę na usprawnieniu pracy naszego narzędzia pracy lub rozrywki i zadbać o jego wydajność. Co konkretnie możemy zrobić, żeby usprawnić nasz sprzęt komputerowy?
Przede wszystkim warto sprawdzić, czy nasz system nie jest obciążony programami lub plikami, które już dawno nie są przez nas używane. Jeśli takie “czyszczenie” organizujemy sami, mamy pełen przegląd tego, czy program rzeczywiście jest nam zbędny. To ułatwia podjęcie decyzji.
Jeśli jesteśmy jeszcze bardziej zdeterminowani, możemy wejść w konsolę “Msconfig” i sprawdzić, które z programów lub aplikacji włączają się razem z rozruchem komputera. Zmniejszenie ich liczby, np. programów do słuchania muzyki, komunikatorów etc. może pomóc w zmniejszeniu obciążenia komputera od samego początku. Co więcej, wiele programów które instalujemy, jako opcję domyślną ma włączanie się przy starcie systemu Windows – warto zweryfikować ich listę. Zobacz artykuł: autostart Windows lub przyspieszenie ładowania Windows.
Ważne jest również, aby pliki przechowywane na dysku były “posegregowane”. Zarówno dla użytkownika, jak i programów które je obsługują, dobra ich organizacja jest istotna dla szybkości i efektywności działania. Sam system operacyjny oferuje nam program do defragmentacji dysku, który pozwala na organizacje plików systemowych, zwiększając – w zależności od stopnia zabałaganienia naszego dysku – wydajność naszego komputera. Zobacz artykuł: podział dysku na partycje.
Kolejną sprawą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to czy nasz program antywirusowy – jeśli takowego używamy – nie jest nieco zbyt obciążający. Często zdarza się, że na wysłużonym sprzęcie zainstalowany jest program, który niekoniecznie jest przez nas wykorzystywany w takim stopniu, jaki oferuje, a za to spowalnia działanie systemu.
Gdyby jednak nasza silna wola nieco szwankowała, a zakopani w programach i funkcjach systemu czujemy się niepewni – warto naszą maszynę powierzyć fachowcom. Firmy zajmujące się profesjonalnym przyspieszaniem systemu Windows mają doświadczenie, które pozwala spodziewać się szybkiego czasu zwrotu komputera. Do tego mamy pewność, że sam system nie zostanie zniszczony, a często doradzą, jakie kroki w kierunku optymalizacji powinniśmy podjąć.
Spis treści: Usprawnianie pracy komputera
Często w oprogramowaniu antywirusowym można wyłączyć dodatkowe funkcje ochronne takie jak np. skanowanie typu deep (analiza zachowania programów).