Włączenie trybu AHCI i NCQ dla dysku SATA
Rozszerzony tryb pracy dysku twardego(w skrócie AHCI Eng. Advanced Host Controller Interface) pozwoli nam zwiększyć wydajność dysku twardego, poprzez uruchomienie specjalnych mechanizmów zwiększających efektywność komunikacji urządzeń Serial ATA (nowych dysków twardych).
Z tych rozwiązań korzysta między innymi technologia NCQ, czyli kolejkowanie odczytu danych z dysku twardego, która zwiększa wydajność dysku twardego nawet do 10% co jest szczególnie widoczne podczas intensywnego korzystania z dysku twardego. Wszystkie dyski SATA-2 oferują wsparcie dla tej technologii oraz większość dysków SATA. Informacje na temat wydajności NCQ (źródło: Wikipedia):
Jednak większość komputerów ma wyłączone wsparcie AHCI, dlaczego?
Kłopot rozpoczyna się już po instalacji systemu, gdy okazuje się, że po włączeniu rozszerzonego trybu SATA nasz dysk nie jest widoczny przez instalator Windows. Mamy do wyboru, albo wyłączyć tą funkcję, albo zaopatrzyć się w specjalne sterowniki do naszego systemu.. jest też i trzecie rozwiązanie, które przybliżę w tym artykule. Dlatego też większość producentów sprzętu wyłącza tryb rozszerzony(Enhanced) pracy urządzeń SATA i tym samym wsparcie dla AHCI.
Tym sposobem nie będziemy musieli tworzyć spreparowanej płyty instalacyjnej Windows (np. poprzez nLite), ani też instalować na nowo systemu ! Do naszych działań potrzebne będą tylko specjalne sterowniki, które znaleźć można na każdej szanującej się stronie producenta urządzenia(notebooki, zestawy komputerowe, płyty główne) lub też chipsetu(Intel, AMD..).
Linki: Matrix Storage Drivers (INTEL)
Wbrew pozorom cała czynność zajmie nie więcej niż 5 minut.. to znacznie szybciej niż instalacja Windows ze spreparowanej płyty, czy też montaż dyskietki ze sterownikami do dysku.
- Teraz uruchamiamy Menedżer urządzeń. W tym celu kliknij prawym klawiszem myszki na Mój komputer i z menu wybierz: Właściwości. Teraz kliknij na zakładkę: Sprzęt i przycisk: Menedżer Urządzeń.
- Wyszukaj w liście urządzeń: Kontrolery IDE ATA/ATAPI i zanotuj rodzaj układu odpowiedzialnego za kontrolę dysku twardego np. 82801GBM (ICH 7FAMILY).
UWAGA! Kolejność wyświetlania kontrolerów jest identyczna z kolejnością wykrywania przez BIOS. Na wszelki wypadek wykonaj instrukcję 6a. z pominięciem włączenia trybu AHCI (powinno być Disabled), jeśli widzisz tylko jeden kontroler z listy. - Teraz kliknij prawym klawiszem myszki na wybrany kontroler (czasami w instrukcji obsługi laptopa, płyty głównej wyświetlane są informacje na temat potrzebnych sterowników) i wybierz z menu: Aktualizuj. System poprosi nas o wybór sterownika Automatycznie bądź z listy – dla zaawansowanych użytkowników, czyli dla nas ;-). Teraz pojawi się kolejne okno kreatora, w którym wybieramy: Nie wyszukuj, wybiorę sterownik do zainstalowania.
- Teraz podaj ścieżkę z wypakowanymi sterownikami kontrolera. Kliknij przeglądaj i zlokalizuj plik *.inf, jeśli wszystko będzie OK., pojawi się lista sterowników do wyboru.
- Szukamy dokładnie tego samego sterownika(o tej samej numeracji chipsetu i literce obok) tylko z informacją AHCI SATA Controller. Zaznacz sterownik i kliknij dalej.
- System aktualizuje sterownik i poprosi o ponowne uruchomienie komputera, jednak nim to zrobisz uważnie przeczytaj poniższą instrukcję:
- Zaraz po ponownym uruchomieniu komputera wejdź do Biosu(Ctrl+F2, F2 lub klawisz Del) i włącz tryb pracy SATA: Enhanced i koniecznie: AHCI: Enabled; w przeciwnym wypadku system Windows ulegnie zawieszeniu i jedynym dostępem do niego będzie tryb przywracania(Ostatnia dobrze znana konfiguracja Windows).
- Jeśli masz wyłączony tryb SATA Enhanced to przed wykonaniem powyższych czynności ściągnij też zwykłe sterowniki do chipsetu twojej płyty głównej (AMD/Intel motherboard drivers), mogą być one potrzebne podczas instalacji dodatkowych urządzeń podpiętych pod Serial ATA..
- Za sprawą nowych sterowników system powinien normalnie się uruchomić, Kreator nowego sprzętu włączy się, jeśli mieliśmy wyłączony tryba SATA: Enhanced i zainstaluje osobne sterowniki do napędów optycznych. System zyskuje kilka procent wydajności, szczególnie przydatnej podczas dużego obciążenia dysku twardego (zapisu/odczytu etc.).
Powodzenia!
Spis treści: Włączenie trybu AHCI i NCQ dla dysku SATASłowa kluczowe: ahci, tryb ahci, kontroler ahci
Przydatna rzecz tylko mam pytanko: Czy ten trik możemy zastosować dla 2 dysków w RAID0?
RAID0, czyli dane naprzemienne na obu dyskach, czyli nie powinno być problemu jeśli mamy do czynienia z dyskami o tych samych technologiach – jeden i drugi wspiera np. NCQ. Na wszelki wypadek wykonaj kopię najważniejszych plików.
Gdy chcę ściągnąć sterownik ze strony Intela http://downloadcenter.intel.com/Product_Filter.aspx?ProductID=2101 pojawa mi sie napis "The terms of the software license agreement included with any software you download will control your use of the software."
Typ awaryjny nie pomaga, trzeba wybrac "ostatnia dobra konfiguracja strzętowa"
nie moge znalezc sterownikow AHCI do kontrolera Intel ICH8M 🙁
dla osob ktorym w menadzerze urzadzen pojawia sie jedynie skrocona nazwa, np ICH8M polecam program SIW do odczytania dokladniejszych informacji o urzadzeniu, ktore sa niezbedne przy wybrze odpowiedniego sterownika. pozdrawiam
Dla tych co mają
Intel(R) ICH8M Ultra ATA Storage Controllers- 2850
i Intel(R) ICH8M 3 port Selial ATA Storage Controllers- 2828(albo coś w tym guście) i nie mogą sie zdecywoac lub nie chcą ryzykowac wybieramy to drugie i instalujemy
Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller"
Pierwszy raz to bez problemu zrobiłem ale po <chyba> miesiacu walnołem formata i jak chciałem zrobic ahci znowu to zapomniałem który mam wybrac sterownik i meczyłem sie 2 godziny
P.S
Jeżeli ktoś nie widzi różnicy to niech sobie najpiepierw sróbuje dla porównania zainstalowac GTA 4 w ISO<na dysku>
Szybciej ci zajmie wyłaczenie instalacji, zainstalowanie ahci i zainstalowanie jeszcze raz gta 4
Hehehe
Pozdrawaim jeżeli ktoś ma problem z tym to pomogę
rapa0@o.pl
Wielkie dzięki wszystko działa. Jeśli byłyby problemy z odpaleniem systemu, najlepiej jeszcze raz zajrzeć do BIOSu i sprawdzić ustawienia AHCI!
Powyżej pisałem że wszystko jest ok ale do czasu…
Zauważyłem wielki problem z instalacją (dopiero po kilku razach) gdy po instalacji ahci instalator office[pobrany 2 lata temu- nigdy nie było problemu] wyświetla bląd o braku pliku *.CAB podobnie w Splinter cell chaos theory tam jak w GTA brakowało pliku *.BINK odpowiedzialnego za animacje na starcie. Nie wiem z czego to wyszło moze z rodzaju innego trybu odczytu niż AHCI. Moze po porstu sprubuje sciagnąć sobie od nowa nową wersje Office wtedy dysk zapisze ją według swojego systemu i odczyt będzie bez problemu….
Jakie powinienem użyć sterowniki do nvidia nForce 570 Serial ATA Controller i skąd? Z góry dzięki.