Wyłączanie funkcji prefetch (prefetching)
Prefetching to funkcja, której zadaniem jest wstępne załadowanie bibliotek wymaganych przez konkretną aplikację do pracy, dzięki czemu uruchomienie jej przez użytkownika trwa znacznie krócej. Funkcja umieszcza pliki w pamięci RAM, przez co na komputerach z małą ilością pamięci (mniej niż 256MB) korzystne może być jej wyłączenie. Aby wyłączyć funkcję Prefetch:
- Uruchom Edytor rejestru.
- Teraz otwórz klucz [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters].
- Znajdź tam wartość „EnablePrefetcher”.
- Kliknij ją dwukrotnie i w pole dane wartości wpisz 0.
Dla osób posiadających większą ilość szybkiej pamięci RAM polecamy pozostawienie domyślnych ustawień funkcji. Co pewien czas (np. raz w miesiącu) warto dokonać czyszczenia zawartości folderu: %WINDIR%/Prefetch. To w tym właśnie folderze znajdują się informacje o składnikach, które mają być wstępnie ładowane do pamięci. Czasem można znaleźć tam też niepotrzebne, nieaktualne wpisy, których warto się pozbyć. Przy aktywnej funkcji Prefetching, wszystkie pliki będą na nowo tworzone w folderze Prefetch przy uruchamianiu aplikacji.
Spis treści: Wyłączanie funkcji prefetch (prefetching)Słowa kluczowe: prefetching, prefetch windows 7
prefetching się przydaje. Trzeba pamiętać, że możliwe są tutaj cztery parametry:
0 – wyłącza prefetching,
1 – uaktywnia prefetching dla aplikacji,
2 – uaktywnia prefetching dla bootowania oraz
3 – zarówno dla aplikacji, jak i bootowania.
Hmm… Cotygodniowe czyszczenie folderu to chyba trochę za często. Może i zwiększy to wydajność komputera, ale niekoniecznie go przyspieszy. Innymi słowy – opcja cotygodniowego czyszczenia przydaje się tylko dla osób, które non-stop instalują nowe programy, usuwają je, itd. Pozostali mogą sobie spokojnie odpuścić mieszanie w folderze Prefetch.
To co 2-tygodniowe czyszczenie folderu Prefetch to chyba lekka przesada(chyba co 2 m-ce) bo może to przynieść wręcz odwrotny skutek (spowolnić) kompa.