0
Opublikowano 4 lutego 2020 w Portal komputerowy » Wiadomości » Sprzęt » Zamel Exta Life — polska propozycja systemu smart home
 
 

Zamel Exta Life — polska propozycja systemu smart home


Producenci elektroniki prześcigają się w tworzeniu nowych systemów inteligentnego domu, proponując różne autorskie standardy. Jakie powinno być optymalne rozwiązanie? Łatwe w obsłudze — przede wszystkim z poziomu smartfona — proste w początkowej instalacji i cechujące się budową modułową, dzięki czemu w każdej chwili istnieje możliwość dołożenia kolejnego elementu do już posiadanego zestawu.

Do peletonu producentów spełniających te wymagania już kilka lat temu dołączyła polska firma Zamel. Od tego czasu jej pracownicy stale dopracowują i wzbogacają portfolio produktów funkcjonujących w ramach systemu Exta Life, za który w 2017 roku przedsiębiorstwo uzyskało główną nagrodę w plebiscycie „100% Polski Produkt”.

Serce układu — kontroler Zamel Exta Life

Na instalację inteligentnego domu składa się wiele elementów, w tym zarówno czujników, jak i modułów wykonawczych. Do tej drugiej grupy zaliczają się np. głowice termostatyczne, sterowniki rolet oraz oświetlenia LED, a także nadajniki występujące w postaci ściennych przycisków klawiszowych. Każde z tych urządzeń jest montowane przez użytkownika lub instalatora w określonych punktach domu, a następnie łączy się bezprzewodowo z jednostką centralną, która nimi zarządza. W przypadku rozwiązania od Zamel jest to kontroler EFC-01, będący sercem układu i źródłem harmonii pomiędzy wszystkimi jego składnikami. Odpowiada on za zdalny dostęp do systemu z dowolnego miejsca na Ziemi, który realizowany jest w połączeniu z aplikacją Exta Life, dostępną na systemy iOS oraz Android. Dzięki tej bramce można również implementować regularnie dostarczane przez producenta aktualizacje oprogramowania, tworzone na potrzeby poszczególnych odbiorników celem zwiększenia stabilności ich działania.

Przydatne opcje oprogramowania Zamel

Potęga możliwości inteligentnych systemów tkwi w ich oprogramowaniu. Dzięki zmiennym zdefiniowanym w aplikacji i zapisanym w centralce układ może w określony sposób reagować np. na zmierzch — opuszczając rolety w całym domu — lub temperaturę otoczenia, sterując odpowiednio zaworami przy grzejnikach. Opcji związanych z automatyzacją jest multum, a ich zastosowanie zależy głównie od ilości czujników, nadajników i odbiorników, a także potrzeb i wyobraźni samego użytkownika. Za pomocą dedykowanego oprogramowania istnieje również możliwość tworzenia scen, które pozwolą na połączenie wielu powtarzalnych czynności w różnych punktach mieszkania i wykonanie ich w jednym momencie.

Inteligentny dom według Zamel, czyli wygoda i nowoczesność

Wysoki komfort przebywania w nieruchomości, w której wdrożono automatykę i elementy smart to fakt doceniany zazwyczaj bardzo szybko przez każdego korzystającego z nich użytkownika. Codzienne czynności stają się łatwiejsze do wykonania lub znika konieczność ich wykonywania – a to właśnie dzięki udogodnieniom, jakie oferuje inteligentny dom — zamel.com. Integracja z bramą garażową i wjazdową, oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, a także pomiar temperatury i możliwość połączenia z zewnętrznymi urządzeniami to tylko kilka przykładów na wszechstronność tego rozwiązania.

Propozycję smart home od polskiej firmy Zamel można polecić osobom pragnącym zbudować stabilnie funkcjonującą instalację, działającą bez konieczności użycia dodatkowych kabli. Sporym atutem jest też niewygórowana cena poszczególnych elementów i jednostki centralnej. Sam system już dziś oferuje mnóstwo użytecznych składników, a jego przyszłość pod względem rozbudowy i możliwości programowych jest bardzo obiecująca i rozwojowa.

Spis treści: Zamel Exta Life — polska propozycja systemu smart home

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.