Test be quiet! Dark Power Pro 10 650W – Recenzja zasilacza z najwyższej półki
Plusy
+ Powłoka lakiernicza odporna na zarysowania
+ Kultura pracy w czasie spoczynku i pod obciążeniem
+ Długie przewody z ponad przeciętną ilością złącz
+ Duża liczba zabezpieczeń
+ Stabilne napięcia niczym "skała" ^^
+ Przełącznik overclocking - OCK
+ Wysoka sprawność - certyfikat 80PLUS Gold
+ Cztery złącza do podpięcia wentylatorów
+ Pięć lat gwarancji
Minusy
- Wygórowana cena
Najnowsze zasilacze z serii Dark Power Pro 10 (w której skład wchodzą jednostki 1200W, 1000W, 850W, 750W 650W oraz 550W) reklamowane są jako produkty klasy high-end, oferujące nam najwyższą kulturę pracy, modularne okablowanie, wysoką sprawność oraz jakość wykonania.
Testy
Pomiarów dokonywałem multimetrem Voice Kraft DT9208A.
Pomiaru napięć z zasilacza dokonałem parokrotnie w celu otrzymania jak najdokładniejszych wyników – cztery serie pomiarowe z 30 minutowymi przerwami pomiędzy nimi.
Seria pomiarowa polegała na odczytaniu po kolei z wszystkich wybranych punktów napięć (wtyczek MOLEX, ATX 24pin oraz PCi-e 6pin) najpierw w „spoczynku”, a następnie „pod obciążeniem”. Po 30-stu minutach była rozpoczynana kolejna seria.
Wykresy zostały podzielone na dwie części- test w spoczynku (wartość minimalna i maksymalna zakresu napięć) oraz pod obciążeniem.
- Test w czasie spoczynku (wartości min i max) – na komputerze był uruchomiony Win 7 oraz program ESET NOD32 – pomiar dokonywany po 30 min.
- Test pod obciążeniem (wartości min i max) – na komputerze był uruchomiony program OCCT w Wer3.2, pomiar był dokonywany po 30 min od włączenia testu ”Power Supply”.
Przed przystąpieniem do pomiarów zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10 650W został odpowiednio wygrzany (w ciągu pięciu dni poprzez intensywne granie i program OCCT).
Pomiar napięcia 3,3V
Pomiaru dokonywałem na wtyczkach ATX 24pin :
Zasilacz be quiet! podczas testu uzyskuje bardzo zbliżone napięcia do idealnego. Dla napięcia wynoszącego 3,3 V norma wynosi od 3,14 V do 3,46 V.
Pomiar napięcia 5 V
Pomiaru dokonywałem na wtyczce MOLEX.
Zarówno w czasie spoczynku jak i pod obciążeniem napięcie na linii 5V uzyskiwane przez be quiet! Dark Power Pro 10 650W jest idealne. Norma dla napięcia 5V wynosi od 4,75 do 5.25V.
Pomiar napięcia 12V
Pomiaru dokonałem na dwóch wtyczkach PCI-E 6+2pin oraz na złączu MOLEX. Napięcie 12V na wtyczce MOLEX podczas spoczynku i obciążenia wyglądało następująco:
Na wtyczce MOLEX zanotujemy najwyższe „widełki” napięć, ale nie ma co się obawiać^^. Napięcia podawane przez zasilacz są bardzo dobre i jak najbardziej mieszczą się w normie ATX (norma dla napięcia 12V wynosi od 11.40 do 12.60V).
Pomiaru napięcia 12V dokonałem na pierwszej wtyczce 6+2pin, która była podłączona do karty Gigabyte Radeon HD 6850. Napięcia podczas spoczynku i w czasie obciążenia wyglądały następująco:
Analogiczna sytuacja jak na wtyczce MOLEX. Zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10 650W podaje karcie graficznej wręcz idealne napięcie w czasie spoczynku i pod obciążeniem.
Ostatni pomiar był dokonany na drugiej wtyczce 6+2pin, która była podłączona do drugiej karty graficznej – MSI Radeon HD 6850.
Identyczna sytuacja jak na pierwszej wytyczę 6pin. Zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10 650W podaje drugiej karcie graficznej identyczne napięcia, dzięki funkcji OCK.
Mała uwaga do autora! Na stronie 3 powinno być ,,moc znamionowa”, a nie ,,znamieniowa” 😉
dzięki 🙂 poprawione 😀
moze glupie pytanie ale co jest lepsze jedna mocna linia 12v czy zostawić jak jest i nie wlączać funkcji overclockingu