Test zasilacza LEPA G650-MAS
Plusy
+ Wygląd
+ Powłoka lakiernicza odporna na zarysowania
+ Kultura pracy w czasie spoczynku i pod obciążeniem
+ Długie przewody
+ Duża liczba zabezpieczeń
+ Stabilne napięcia
+ Jedna 54A linia 12v
+ Wysoka sprawność - certyfikat 80PLUS Gold
+ Etui na niewykorzystane modularne okablowanie
Minusy
Testy Pomiarów dokonywałem multimetrem Voice Kraft DT9208A. Pomiaru napięć z zasilacza dokonałem parokrotnie w celu otrzymania jak najdokładniejszych wyników – cztery serie pomiarowe z 30 minutowymi przerwami pomiędzy nimi. Seria pomiarowa polegała na odczytaniu po kolei z wszystkich wybranych punktów napięć (wtyczek MOLEX, ATX 24pin oraz PCi-e 6pin) najpierw w „spoczynku”, a następnie „pod obciążeniem”. […]
Testy
Pomiarów dokonywałem multimetrem Voice Kraft DT9208A.
Pomiaru napięć z zasilacza dokonałem parokrotnie w celu otrzymania jak najdokładniejszych wyników – cztery serie pomiarowe z 30 minutowymi przerwami pomiędzy nimi.
Seria pomiarowa polegała na odczytaniu po kolei z wszystkich wybranych punktów napięć (wtyczek MOLEX, ATX 24pin oraz PCi-e 6pin) najpierw w „spoczynku”, a następnie „pod obciążeniem”. Po 30-stu minutach była rozpoczynana kolejna seria.
Wykresy zostały podzielone na dwie części- test w spoczynku (wartość minimalna i maksymalna zakresu napięć) oraz pod obciążeniem.
- Test w czasie spoczynku (wartości min i max) – na komputerze był uruchomiony Win 7 oraz program ESET NOD32 – pomiar dokonywany po 30 min.
- Test pod obciążeniem (wartości min i max) – na komputerze był uruchomiony program OCCT w Wer3.2, pomiar był dokonywany po 30 min od włączenia testu ”Power Supply”.
Przed przystąpieniem do pomiarów zasilacz LEPA G650-MAS został odpowiednio wygrzany (w ciągu pięciu dni poprzez intensywne granie i program OCCT).
Pomiar napięcia 3,3V
Pomiaru dokonywałem na wtyczkach ATX 24pin :
Zarówno podczas spoczynku i w czasie obciążenia zasilacz LEPA podaje bardziej stabilne napięcia, mocarny be-queit! Dark Power Pro 10 650W depcze mu po piętach. Dla napięcia wynoszącego 3,3 V norma wynosi od 3,14 V do 3,46 V.
Pomiar napięcia 5 V
Pomiaru dokonywałem na wtyczce MOLEX.
Miejsca na podium się nam zmieniają. Zarówno w czasie spoczynku jak i pod obciążeniem napięcie na linii 5V uzyskiwane przez be quiet! Dark Power Pro 10 650W jest nieznacznie lepsze od zasilacz LEPA g650-MAS. Norma dla napięcia 5V wynosi od 4,75 do 5.25V.
Pomiar napięcia 12V
Pomiaru dokonałem na dwóch wtyczkach PCI-E 6+2pin oraz na złączu MOLEX. Napięcie 12V na wtyczce MOLEX podczas spoczynku i obciążenia wyglądało następująco:
Na wtyczce MOLEX zanotujemy najwyższe „widełki” napięć, ale nie ma co się obawiać^^. Napięcia podawane przez zasilacze są bardzo dobre i jak najbardziej mieszczą się w normie ATX (norma dla napięcia 12V wynosi od 11.40 do 12.60V). W tym teście na prowadzeniu minimalnie ale jednak zasilacz be-queit!.
Pomiaru napięcia 12V dokonałem na pierwszej wtyczce 6+2pin, która była podłączona do karty Gigabyte Radeon HD 6850. Napięcia podczas spoczynku i w czasie obciążenia wyglądały następująco:
Zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10 650W podaje karcie graficznej wręcz idealne napięcie w czasie spoczynku i pod obciążeniem. recenzowany model LEPA wypada tylko nieznacznie gorzej.
Ostatni pomiar był dokonany na drugiej wtyczce 6+2pin, która była podłączona do drugiej karty graficznej – MSI Radeon HD 6850.
Identyczna sytuacja jak na pierwszej wytyczę 6pin. Zasilacz Lepa podaje drugiej karcie graficznej identyczne napięcia co pierwszej, dzięki jednej 54A linii 12v. Również i tutaj recenzowany produkt ulega rywalowi, ale warto zaznaczyć że tylko minimalnie.