Recenzja dysku SSHD Seagate Thin pierwszego ultracienkiego dysku hybrydowego! Test laptopowy porównawczy SSD, SSHD oraz HDD
:
Zalety
- niski profil 7mm. idealny do ultrabooków
- świetny przelicznik ceny do pojemności
- wbudowane 8 GB SSD
- zapewnia szybkie ładowanie Windows i wyłączanie
Wady
- długi czas losowego dostępu do danych
- większe zużycie energii niż SSD i HDD
Po udanej premierze dysków hybrydowych z serii Momentus XT przyszła pora na zdobycie rynku laptopów ultramobilnych. Tym razem do naszych rąk trafił ultracienki dysk Seagate SSHD Thin 500 GB ST500LM000, dysk hybrydowy o wysokości wynoszącej 7mm! Zobaczmy jak się wyszło połączenie technologii półprzewodnikowej z nośnikiem magnetycznym..
Testy syntetyczne
Wszystkie wyniki mogą się różnić od uzyskanych na innych platformach, ponieważ do testów użyliśmy dysku współdzielonego z systemem operacyjnym Windows. Dla dysku hybrydowego oraz zwykłego HDD wykonaliśmy klonowanie partycji, aby zapewnić identyczne warunki pracy. Proces okazał się niezwykle łatwy i nie mieliśmy żadnych problemów z przywróceniem systemu w laptopie. Więcej kłopotów sprawił nam dysk SSD, który niestety wymagał instalacji Windows od nowa oraz dostosowania systemu tak, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty pracy nośnika.
HDTUNE – transfer
Sprawdziliśmy odczyt danych na całej powierzchni dysku programem HD tune, który wygenerował nam taki oto wykres. Kolorem niebieskim zaznaczyliśmy transfer dysku półprzewodnikowego Seagate SSHD Thin 500 GB, a kolorem zielonym zwykłego dysku HDD Seagate Momentus 320 GB. Czas dostępu do danych zaznaczyliśmy żółtym kolorem dla SSHD, a fioletowym – HDD. Celowo ominęliśmy porównanie z SSD, ponieważ jego wyniki odczytu sekwencyjnego są znacznie wyższe od tradycyjnych i hybrydowych dysków. Zaskakujący podczas testów jest znaczny wzrost wydajności dysku SSHD tuż przed samym końcem nośnika(testu).
HD tune – prędkość odczytu
Średnia prędkość odczytu SSD i dysku hybrydowego na całej powierzchni pokazuje wyraźną przepaść między obiema technologiami. Hybrydy są w tej samej kategorii co dyski tradycyjne, prawdopodobnie przez wzgląd, że w sekwencyjnym odczycie SSD nie mają w sobie równych. Wynik SSD Seagate 600 w HD tune naszym zdaniem był zaniżony, ponieważ w innych benchmarkach uzyskaliśmy dużo lepsze prędkości.
HD tune – Burst rate
Test burst rate pokazuje jak sprawuje się pamięć podręczna dysku. W SSHD mamy zamontowane 64 MB szybkiej pamięci DRAM, 4-krotnie więcej niż w dysku Seagate Momentus Thin(16 MB). SSD nieco inaczej korzystają ze swojej pamięci podręcznej i w tym miejscu uzyskane wyniki nie są wiarygodną miarą ich wydajności.
HD tune – średni czas dostępu
Czas dostępu zależy od wielkości pliku. W podstawowym teście HD tune uzyskaliśmy takie wyniki:
AS SSD – średnia prędkość odczytu i zapisu sekwencyjnego
Powtórzyliśmy test odczytu, ponieważ wskazania dysku SSD z programu HD tune nie były naszym zdaniem prawidłowe. Tym razem uzyskaliśmy transfery na poziomie 486MB/s i 407MB/s, które są bardzo dobrymi wynikami dla dysków SSD. SSHD niespodziewanie w teście gorzej sobie radził z zapisem sekwencyjnym od zwykłego dysku HDD. Wygląda na to, że nie mamy możliwości bezpośredniego zapisu danych do pamięci półprzewodnikowej zamontowanej w SSHD.
AS SSD – benchmark 4K
Kolejny test zapisu i odczytu sekwencyjnego w oparciu o pliki o określonej wielkości. Przewaga dysku SSD jest bezdyskusyjna. W kolejnych testach sprawdzimy jak się mają powyższe wyniki do typowych czynności na komputerze.
Spis treści: Recenzja dysku SSHD Seagate Thin pierwszego ultracienkiego dysku hybrydowego! Test laptopowy porównawczy SSD, SSHD oraz HDD
sądzę że dyski hybrydowe za szybko sie psują
Zgadzam się. Prawdopodobnie, bufor 8GB NAND służący do przyspieszenia operacji zbyt szybko ulega degradacji. Do tego, bardzo trudno jest odzyskać dane z takiego nośnika. Na początku byłem bardzo optymistycznie nastawiony do tego rozwiązania (zwłaszcza dla osób, które z jakiś względów miały potrzebę chomikowania danych), lecz teraz mam mieszane uczucia.