Portal komputerowy » dyski hybrydowe » Recenzja dysku SSHD Seagate Thin pierwszego ultracienkiego dysku hybrydowego! Test laptopowy porównawczy SSD, SSHD oraz HDD » Strona 6

Recenzja dysku SSHD Seagate Thin pierwszego ultracienkiego dysku hybrydowego! Test laptopowy porównawczy SSD, SSHD oraz HDD

 
Lenovo X220, porównanie dysku SSHD z HDD i SSD
Lenovo X220, porównanie dysku SSHD z HDD i SSD
Lenovo X220, porównanie dysku SSHD z HDD i SSD

 
Podsumowanie
 

Ocena: 4.5
 
Rodzaj:
 
Pojemność:
 
Cena:
 
Producent:
 
Ocena
 
 
 
 
 
4.5/5


 

Zalety


- wysoka, odczuwalna wydajność
- niski profil 7mm. idealny do ultrabooków
- świetny przelicznik ceny do pojemności
- wbudowane 8 GB SSD
- zapewnia szybkie ładowanie Windows i wyłączanie

Wady


- przeciętna wydajność w kopiowaniu danych (5400 obr.)
- długi czas losowego dostępu do danych
- większe zużycie energii niż SSD i HDD


Kilka słów o teście

Po udanej premierze dysków hybrydowych z serii Momentus XT przyszła pora na zdobycie rynku laptopów ultramobilnych. Tym razem do naszych rąk trafił ultracienki dysk Seagate SSHD Thin 500 GB ST500LM000, dysk hybrydowy o wysokości wynoszącej 7mm! Zobaczmy jak się wyszło połączenie technologii półprzewodnikowej z nośnikiem magnetycznym..

2
Opublikowano 9 sierpnia 2013 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Benchmarki systemowe

PCMark Vantage

Benchmark przedstawia w jaki sposób komputer radzi sobie w typowych operacjach wykonywanych pod kontrolą Windows jak np. przeglądanie grafik w wysokiej rozdzielczości, ładowanie filmów w HD itp. Wynik poszczególnych testów jest sumowany i trafia do ogólnego rankingu wydajności komputera.

PCMark Vantage test SSHD oraz HDD

Dysk hybrydowy okazał się tutaj ponad 20% lepszy od tradycyjnego rozwiązania talerzowego.

PCMark 7

Kolejny benchmark, który zmierzy nam wydajność komputera w systemowych operacjach z rodziny Windows. PCMark wykonuje 3 iteracje każdego testu tak, aby uśrednić wyniki; nam z kolei pozwoli to pokazać mocną stronę dysku SSHD, którego pojedynczo wykonywane benchmarki nie są wstanie prawidłowo zmierzyć. Wybraliśmy do testów benchmark: gry, import zdjęć oraz Windows Defender.

PCMark 7 gaming benchmark

O ile podczas pierwszej iteracji SSHD poradził sobie z zadaniem nieznacznie lepiej od swojego poprzednika o tyle w drugiej i trzeciej iteracji osiągnął wydajność 3-krotną wyższą, niemal doganiając dysk SSD!

PCMark 7 import zdjęć benchmark SSHD HDD oraz SSD

W tym teście sprawdziliśmy jak sobie radzi SSHD z importem zdjęć. Uzyskaliśmy dwukrotnie lepszy wynik od tradycyjnego nośnika, ale też dwukrotnie słabszy od nośnika SSD. Kolejne iteracje nie przyspieszyły procesu kopiowania.

PCMark 7 Windows Defender

W tym teście skorzystał producent testu wbudowanego narzędzia Windows Defender, które ma na celu uchronić użytkownika przed szkodliwym oprogramowaniem uruchomionym na komputerze. Wydajność operacji podczas kolejnych iteracji była stała dla SSD jak i nośnika talerzowego. Zupełnie inaczej sprawa wyglądała w przypadku SSHD. Tutaj prawidłowo zadziałał mechanizm przenoszenia danych na materiał półprzewodnikowy i każda kolejna iteracja testu przyspieszała proces testowania plików. W ten sposób ostatnia iteracja testu SSHD wykonywana była z wydajnością bliską SSD! To świetny przykład jak rozwiązanie hybrydowe może się sprawować w praktyce. Zobaczmy kolejne testy – tym razem praktyczne 🙂

Spis treści: Recenzja dysku SSHD Seagate Thin pierwszego ultracienkiego dysku hybrydowego! Test laptopowy porównawczy SSD, SSHD oraz HDD

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.


2 komentarze


  1.  
    mikrokabel

    sądzę że dyski hybrydowe za szybko sie psują




  2.  

    Zgadzam się. Prawdopodobnie, bufor 8GB NAND służący do przyspieszenia operacji zbyt szybko ulega degradacji. Do tego, bardzo trudno jest odzyskać dane z takiego nośnika. Na początku byłem bardzo optymistycznie nastawiony do tego rozwiązania (zwłaszcza dla osób, które z jakiś względów miały potrzebę chomikowania danych), lecz teraz mam mieszane uczucia.





Dodaj komentarz


(required)