Portal komputerowy » dyski hybrydowe » Recenzja dysku SSHD Seagate Thin pierwszego ultracienkiego dysku hybrydowego! Test laptopowy porównawczy SSD, SSHD oraz HDD » Strona 9

Recenzja dysku SSHD Seagate Thin pierwszego ultracienkiego dysku hybrydowego! Test laptopowy porównawczy SSD, SSHD oraz HDD

 
Lenovo X220, porównanie dysku SSHD z HDD i SSD
Lenovo X220, porównanie dysku SSHD z HDD i SSD
Lenovo X220, porównanie dysku SSHD z HDD i SSD

 
Podsumowanie
 

Ocena: 4.5
 
Rodzaj:
 
Pojemność:
 
Cena:
 
Producent:
 
Ocena
 
 
 
 
 
4.5/5


 

Zalety


- wysoka, odczuwalna wydajność
- niski profil 7mm. idealny do ultrabooków
- świetny przelicznik ceny do pojemności
- wbudowane 8 GB SSD
- zapewnia szybkie ładowanie Windows i wyłączanie

Wady


- przeciętna wydajność w kopiowaniu danych (5400 obr.)
- długi czas losowego dostępu do danych
- większe zużycie energii niż SSD i HDD


Kilka słów o teście

Po udanej premierze dysków hybrydowych z serii Momentus XT przyszła pora na zdobycie rynku laptopów ultramobilnych. Tym razem do naszych rąk trafił ultracienki dysk Seagate SSHD Thin 500 GB ST500LM000, dysk hybrydowy o wysokości wynoszącej 7mm! Zobaczmy jak się wyszło połączenie technologii półprzewodnikowej z nośnikiem magnetycznym..

2
Opublikowano 9 sierpnia 2013 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Ocena końcowa i opinia

Pierwsze wyniki testów syntetycznych SSHD wywołały u nas lekkie zmieszanie, ponieważ uzyskaliśmy tylko nieznacznie wyższe rezultaty od tradycyjnego nośnika talerzowego. Z drugiej zaś strony, praca z dyskiem była odczuwalnie wydajniejsza, każde ponowne uruchomienie komputera wprowadzało kolejne zmiany w komforcie użytkowania np. aplikacje które wcześniej długo się ładowały – uruchamiały się w mgnieniu oka, a kopiowanie plików nad którymi pracowaliśmy przed chwilą było  błyskawiczne. Nie mogliśmy więc w naszej procedurze testowej ograniczać się do popularnych benchmarków nośnika, bo ich wskazania nie odzwierciedlały w pełni mocy kryjącej się w tym nietypowym, hybrydowym rozwiązaniu.  Dopiero testy rzeczywiste i benchmarki z iteracją dały nam pewne, szacunkowe pojęcie o wydajności jaką może oferować SSHD. I tak w PCMarku  7 – benchmarku składników Windows część  wyników wskazywała, że mamy do czynienia z typowymi pamięciami półprzewodnikowymi(SSD), w innych zaś testy plasowały dysk na poziomie zwykłego materiału magnetycznego(HDD)! Zmierzony czas ładowania Windows plasował się dokładnie po środku między nowoczesnym SSD, a zwykłym HDD.  Z kolei uruchomienie ulubionej rozrywki za trzecim razem zajęło mniej czasu niż analogiczny test z dysku SSD… a podczas zwykłego kopiowania danych nie odczuliśmy żadnej różnicy między SSHD, a zwykłym HDD.  Trudne jest życie redaktora, który musi zaopiniować tak nierówny produkt 🙂 .

Trzeba powiedzieć, że za SSHD kryje się technologia, która uczy się na podstawie naszych preferencji.  Aby korzystać z jej dobrodziejstw nie musimy instalować żadnych dodatkowych sterowników, zmieniać nic w systemie Windows jak ma to miejsce w przypadku SSD. Do tego przejście z HDD na dysk hybrydowy jest wyjątkowo proste i nie wymaga od nas żadnych specjalnych umiejętności. To jest niewątpliwie zaleta SSHD – prostota i wydajność o którą dba wbudowane oprogramowanie.

Spójrzmy teraz co takiego oferuje Seagate SSHD Thin 500GB z perspektywy użytkownika laptopów, bo właśnie dla tej grupy odbiorców jest skierowany ten produkt. 7 mm – ultra cienki i bardzo pojemny dysk jednotalerzowy z ponad 64 MB pamięci własnej oraz 8 GB ukrytej pamięci SSD. Właśnie w ultrabookach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest wykorzystany na elektronikę często nie ma fizycznej przestrzeni na montaż kolejnego dysku. I tutaj z pomocą przychodzi dysk hybrydowy Seagate SSHD Thin. Dysk ten doda skrzydeł również komputerowi stacjonarnemu, choć w tym wypadku naszą uwagę przykuwa wydajniejszy SSHD – Seagate Momentus XT ST750LX003 o pojemności 750GB, cechujący się niższymi czasami odczytu i prędkością obrotową 7200 rpm.

SSHD Seagate

Podsumowując: nie mogliśmy uwierzyć ile jeszcze da się wycisnąć z technologii, która świętowała niedawno trzydziestolecie! Seagate udowodnił, że da się stworzyć udany produkt z zaskakującą w dłuższej perspektywie wydajnością, produkt łączący najlepsze cechy obu rozwiązań – bezwzględną wydajność jaką oferują współczesne dyski SSD oraz przystępną cenę, wysoką trwałość nośnika i dużą pojemność oferowaną przez HDD. Jeśli dodać do tego fakt, że cena za GB SSHD plasuje się tylko nieznacznie wyżej od zwykłego HDD wybór jest jeden i jest nim SSHD.

Mamy nadzieję, że wkrótce Seagate postawi kropkę nad i zaprezentuje model 7mm pracujący z szybkością 7200 obrotów, który ostatecznie rozwieje nasze rozterki związane z nierówną wydajnością tego rozwiązania podczas zwykłych testów kopiowania.

Seagate Laptop Thin SSHD 500GB otrzymuje od Tweaks.pl ocenę 4.5/5 oraz rekomendację udanego zakupu do ultrabooka. Dysk wyróżniamy w kategoriach: wydajność/cena oraz innowacyjność!

Innowacjacena - wydajność

Dysk do testów dostarczył Seagate – producent wydajnych dysków SSD oraz HDD.

Spis treści: Recenzja dysku SSHD Seagate Thin pierwszego ultracienkiego dysku hybrydowego! Test laptopowy porównawczy SSD, SSHD oraz HDD

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.


2 komentarze


  1.  
    mikrokabel

    sądzę że dyski hybrydowe za szybko sie psują




  2.  

    Zgadzam się. Prawdopodobnie, bufor 8GB NAND służący do przyspieszenia operacji zbyt szybko ulega degradacji. Do tego, bardzo trudno jest odzyskać dane z takiego nośnika. Na początku byłem bardzo optymistycznie nastawiony do tego rozwiązania (zwłaszcza dla osób, które z jakiś względów miały potrzebę chomikowania danych), lecz teraz mam mieszane uczucia.





Dodaj komentarz


(required)